Yıkanan/Nemli ve Yeni Halı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evi ev yapan, hem dekor hemde sıcak bir hava katan halılar, temizliğine önem verilmediği taktirde bakteri yuvası haline gelebiliyor. Bakterilerin birikmesi, yiyecek veya içeceklerin dökülmesi, yeni olması yada yıkandıktan sonra halıdan gelen kötü kokular hemen hemen her evde yaşanan ve istenmeyen bir durumdur.

Özellikle yıkanan halının kötü kokusu bütün evi sarar ve günlerce geçmek bilmez.

Halıdaki kötü kokudan kurtulmak için çeşitli temizlik ürünleri bulunmakta, ancak halılar ile sürekli temas halinde olduğumuz için kimyasal madde içeren ürünler kullanmak pek sağlıklı olmayacaktır. Hele ki evde çocuk varsa kimyasal madde kullanmamaya ayrıca özen gösterilmelidir.

Yeni halı kokusu, yün halı kokusu, yıkanan halı kokusu, nemli halı kokusu ve ıslak halı kokusundan, tüketebildiğimiz gıda ürünleri ile kurtulabileceğiniz karışım tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

Halı Kokusunu Gideren Karışım 1

Gerekli malzemeler;

  • 1 adet limon
  • 1 küp şekeri kadar zeytinyağı sabunu
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Sprey başlıklı şişe

Limonun suyunu şişenin içerisine sıkın, daha sonra belirtilen ölçüde zeytinyağı sabununu şişenin içerisine atın ve sıcak suyuda şişeye ekledikten sonra kapağını kapatıp sabun çözünene kadar iyice çalkalayın.

Elde edilen karışımı halının üzerine sprey şekilde sıkın, en az yarım saat kadar beklettikten sonra nemli bir bez ile halının üzerini silin.

Halı Kokusunu Gideren Karışım 2

Gerekli malzemeler;

  • 1 fincan karbonat
  • 1 fincan boraks
  • Yarım fincan mısır unu
  • 8-9 damla kadar limon suyu

Tüm malzemeleri belirtilen ölçüde bir kabın içerisine koyun ve hiç pütür kalmayacak şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı uygulamak istediğiniz halının üzerine serpin ve karışımın halıya nüfus etmesi için en az 1 saat kadar bekletin.

Bekleme süresi dolduğunda elektrikli süpürge ile halıda karışım kalmayana kadar iyice süpürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı