Telefonun Orjinal/Gerçek yada Sahte/Replika Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte telefon fiyatları da aynı orantıda yükseliş göstermeye devam ediyor. Fiyatların artmasına karşın, fazla talep gören telefon modellerinin sahteleri (Replika/Çakma) piyasaya sürülüyor.

Sahte (Replika/Çakma) Telefon Kullanmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

 • Kesinlikle aynı modelin orjinali ile aynı performansı göstermez.
 • Standartlara uygun üretilmedikleri için bataryasının patlaması olası bir durumdur.
 • Telefonu satın aldığınızda yazılımında casus virüs bulunuyor olması sürpriz olmaz, tüm verileriniz ve bilgileriniz çalınabilir.
 • SAR değerleri (Özgül Soğurma Oranı) kontrol edilmemektedir, sahte telefonların SAR değerleri oldukça yüksek olmaktadır, bu değerin yüksek olması zamanla insan vücudunda ciddi hastalıklara sebep olmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz bu olası durumları yaşamak istemiyorsanız sahte telefon kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kullandığınız Telefonun Sahte (Replika/Çakma) Olup Olmadığını Kontrol Edin!

Aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemler ile android işletim sistemini kullanan Samsung, LG, Xiomi, Huawei, HTC, General Mobile, Vestel, Sony ve Casper dahil olmak üzere tüm markalarda telefonunuzun sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

NOT: İkinci kontrol yöntemi ile Apple iPhone telefon modelleri için de kontrol sağlayabilirsiniz.

Orjinal mi? Replika mı? – Nasıl Öğrenilir?

İlk yöntem;

 • Telefonun arama ekranını açın.
 • Arama ekranında *#112#* şeklinde tuşlama yapın ve arama tuşuna basın.

Bu tuşlamayı yaptığınızda karşınıza çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir ekran çıkıyorsa telefonunuz sahte olma ihtimali bulunuyor demektedir. Ancak bu yöntemin doğruluk payı düşüktür.

Kesin sonuç için ikinci yöntem ile kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

İkinci yöntem;

Bu yöntem, android ve iOS işletim sistemi kullanan tüm telefon modelleri için geçerlidir.

Öncelikle telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekir.

IMEI numarasını öğrenmek için;

 • Ayarlar bölümüne girip “Cihaz Hakkında” seçeneğine tıklayın yada arama ekranını açıp “*#06#” tuşlamasını yaparakta IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun 15 haneli IMEI numarasını öğrendikten sonra;

Sorgulama işlemi ile birlikte karşınıza girmiş olduğunuz IMEI numarasına kayıtlı olan telefon hakkında çeşitli bilgiler çıkacaktır. Bu bilgilerin telefonunuz ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.

Eğer “Marka/Model” kısmında yazan marka ve model bilgisi telefonunuzun markası ve modeli ile aynı değil ise telefonunuz sahtedir, orjinal olduğundan eminseniz bile bilgiler uyuşmuyorsa ülkeye girişi yasa dışı yollardan yapılmıştır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Geçen hafta bir arkadaştan Samsung marka telefon almıştım, sahte olduğundan şüpheleniyordum ama dediğiniz gibi kontrol ettim sanırım orjinalmiş, Teşekkürler.

 2. Benim telefonum için ithalatçı firma falan yazıyor. Sahte mi yani şimdi benim telefonum?

  1. İthalatçı olması telefonunuzun sahte olması anlamına gelmez, sorgulama ekranında çıkan marka ve model telefonunuz ile uyuşursa bir sorun yok demektedir.

 3. Belirttiğiniz ilk yöntemi yaptım ve yeşil ekran çıktı, korktum bir an. E-devletten baktığımda tüm bilgiler doğru çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı