Sezaryen Doğum Sonrası Dikkate Alınması Gerekilen Öneriler

Sezaryen doğum yöntemi ile anne olan kişiler, aksi bir durum olmadığı taktirde 2 gün boyunca müşade altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir. Taburcu olan anneler, taburcu edildikten bir hafta sonrasında kontrol amacı ile doktor tarafından muayene edilmektedir.

Sezaryen yöntemi ile doğum yapan kişiler bazı konularda, özellikle ilk hafta olmak üzere, doğumdan sonraki ilk bir ay boyunca normale kıyasla çok daha dikkatli davranmalıdırlar.

  • İlk günlerde bebek sık sık süt emmek isteyecektir, bebeğiniz emmek istediğinde onu emzirmeyi aksatmayın.
  • Sezaryen doğum sonrası banyo yapmak ilk 3 gün boyunca tavsiye edilmez. 3 gün sonrasında dikişleriniz yeterince kaynadıysa, dikişli bölgenize kimyasal madde içeren ürünlerin temas etmemesine özen göstererek banyo yapabilirsiniz.
  • Sizi yoracak işlerden kaçının ve fırsat buldukça uyuyun, uyku sizin daha hızlı iyileşmenize katkı sağlayacaktır.
  • Dikişlerinize zarar vermeyecek şekilde gün içerisinde yarım saat kadar yürüyüş yapmak vücudunuzdaki şişkinliği ve hamilelikten kaynaklanan fazla kiloları azaltmanıza fayda sağlar. Dikişleriniz kaynamadan yürüyüş yapmayın, aksi bir durum olmadığı taktirde doğumdan bir hafta sonra sakin şekilde yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Sezaryen doğum sonrası kanama normal karşılanan ve sıkça görülen bir durumdur. Doğumdan sonraki ilk bir ay boyunca, gün gün azalacak şekilde kanama devam eder, kanamayı önlemek için tampon yada vajinanın içerisi yıkanmamalıdır, kanama son bulana kadar kadın pedleri kullanılmalıdır.
  • Sezaryen doğum sonrasında cinsel ilişki ilk 4 ila 6 hafta boyunca tavsiye edilmez. Doğumdan sonraki 4. haftanın sonunda, normalden farklı bir durum gözlemlemediğiniz taktirde cinsel birliktelikte bulunabilirsiniz.
  • Bebeğinizi emzirdiğiniz süre boyunca sizin beslenmeniz bebeğinizin beslenmesi demektir. Bu yüzden bebeğinizi emzirdiğiniz müddetçe daha sağlıklı, sıvı gıdalar ve bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Sezaryen doğum sonrası fazla miktarda kanama yaşamanız, ateşlenme, vajinada kötü kokulu akıntı, dikişlerde açılma, göğüslerde ağrı ve kızarıklık, bacaklarda şişlik gibi şikayetlerinizde doktorunuza danışmanız büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı