Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İlişki Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sezaryen doğum yöntemi ile anne olan kadınlarda, doğumdan kaynaklı bazı durumlardan dolayı cinsel hayatlarında aksamalar meydana gelmektedir. Fiziksel değişimin hızlı şekilde yaşandığı doğum sonrası döneminde cinsel yaşantıda kalıcı olmayan sorunlar sıklıkla görülebilmektedir.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanabilir?

Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren sezaryen doğumdan sonraki 4 ila 6 hafta, lohusalık dönemidir. Bu dönemde kanama şikayeti olan kadınların kanamaları son bulur ve vücutları eski formuna dönmeye başlar.

Bazı kadınlarda lohusalık dönemi kısa sürebildiği gibi bazı kadınlarda ise oldukça uzun sürebilmektedir, ancak geneli baz aldığımızda bu süre 4-6 hafta arasıdır. Daha erken sürede cinsel ilişki yaşamak isteyen ve kendini ilişkiye hazır hisseden kadınların, ameliyat bölgesine dikkat edecek şekilde cinsel ilişki yaşamalarında bir sakınca yoktur.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İstekte Azalma Görülür mü?

Doğum sonrasında görülen ağrı, kanama, yorgunluk ve bebeğin bakımı gibi meşkuliyetlerden dolayı cinsel isteğin oluşmasına fırsat kalmayabiliyor. Ancak bu durum kalıcı değildir, vücut eski formunu geri kazandığında cinsel yaşam kaldığı yerden aynı şekilde devam etmektedir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Vajinada Oluşan Kuruluk Normal Mi?

Sezaryen doğum sonrasın anne bebeğini emzirdiği süre boyunca vajinada kuruluk oluşması normaldir. Bu kuruluk cinsel ilişki sırasında kadına acı hissettirebilir. Cinselliğe yönelik kayganlaştırıcı jel kullanılarak ilişkiye devam edilebilir.

Eğer kuruluk ile beraber kötü kokuda meydana geliyorsa enfeksiyon belirtisi olabileceğinden doktor muayenesi gerekir.

Sezaryen Doğumdan Sonra İlişki Pozisyonları

Sezaryenden kaynaklı olarak ilişki pozisyonlarında bir kısıtlama olmaz. Ameliyet bölgesi yeterince iyileştiyse çift hangi pozisyonda rahat ediyorsa o pozisyonda birliktelik yaşayabilirler.

Sezaryen Doğumdan Sonraki Aylarda Hamilelik Görülebilir Mi?

Doğumdan sonra bazı kadınlarda adet görmeye başlanmasa bile yumurtlama olabilmekte ve hamile kalınabilmektedir. Korunarak birliktelik yaşamak gerekir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı ve Kanama Olması Normal Mi?

Doğumdan sonraki 4 ila 6 haftalık lohusalık döneminin ardından ilişkide ağrı hissetmek hafif olduğu sürece sorun oluşturmaz, ancak ağrı şiddetli ve ilişki haricinde de hissediliyorsa doktor muayenesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı