Samsung Galaxy J5’e Format Atma İşlemi

Akıllı telefonunuza format atmak size bir çok konuda fayda sağlayacaktır. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarada belirli aralıklar ile format atmak gerekiyor.

Telefon yavaşladıysa, donma veya kasma yapıyorsa format ile bu sorunları çözebilirsiniz. İşletim sisteminde biriken gereksiz verilerden kaynaklı oluşan hatalar telefonun yavaşlamasına neden olmaktadır, format sonrasında gereksiz veriler silindiği için telefon daha iyi performans verecektir.

Telefonda oluşan kasma ve donmalar virüs bulaştığının işaretide olabilir. Aynı şekilde virüs bulaştığında da format atarak telefonu sıfırlayabilir ve virüsten kurtulursunuz. Ayrıca telefonun güvenlik şifresini unuttuysanız aşağıda anlatmış olduğumuz hard format yöntemi ile şifreden kurtulabilirsiniz.

Format Atmadan Önce Bunları Bilin!

 • Format sırasında telefonda kayıt olan tüm veriler silineceği için sizin için önemli olan verilerin yedeklerini almayı unutmayın.
 • Format öncesinde kullanıyorsanız hafıza kartını ve sim kartını telefondan çıkartın.
 • Format atmadan önce telefonun şarjının en az %30 olmasına dikkat edin.
 • Format esnasında kesinlikte telefonun bataryasını çıkartmaya veya güç tuşu aracılığı ile telefonu kapatmaya çalışmayın, bu gibi girişimlerde telefonun sisteminde kalıcı sorunlar oluşabilir.

Samsung Galaxy J5’e Kod ile Format Atmak

Telefonun arama kısmından yapacağınız basit bir tuşlama ile format işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

 • 2767*3855#

Yukarıda belirtmiş olduğumuz numarayı telefonun arama bölümüne tuşlayın ve gelecek olan iletiye onay verin. Sonrasında telefon formatlanacak ve otomatik olarak açılacaktır. Açıldıktan sonra gerekli kişiselleştirme ayarlarınızı girerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy J5’e Soft Format Atmak

Soft format telefonun ayarlar bölümünde verilen komut ile gerçekleşmektedir. Vereceğiniz komut ile işletim sistemi silinecek ve yeniden kurulacaktır.

 • Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla > Telefonu sıfırla > Herşeyi sil

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yörüngeyi izleyerek Galaxy J5 telefon modeline soft format atabilirsiniz. Yörüngenin en sonunda yer alan “Herşeyi sil” seçeneğine onay verdikten sonra telefon formatlanıp otomatik olarak açılacaktır, sonrasında gerekli kişiselleştirme ayarlarını yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy J5’e Hard Format Atmak

Hard format soft formata göre biraz daha kapsamlı bir sıfırlama yöntemidir. Oluşan sistemsel hatalardan dolayı telefon açılmıyorsa ve yukarıda belirttiğimiz gibi kilit şifrenizi unuttuysanız telefona hard format atmanız gerekmektedir.

 • İlk olarak telefonu kapalı konuma alın.
 • Daha sonra Ses kısma, home (ana sayfa) ve kilit tuşuna aynı anda basın ve ekrana seçenekler gelinceye kadar basılı tutun.
 • Bu aşamada telefonun dokunmatiği ile işlem yapılmamaktadır, ses kısma tuşu ile aşağı, ses açma tuşu ile yukarı kilit tuşu ile onay verebilirsiniz.
 • Şimdi ses kısma tuşu yardımı ile ekranda bulunan seçeneklerden “Wipe data/factory reset” seçeneğinin üzerine gelin ve kilit tuşuna basarak onay verin. Ardından açılacak ekrandan “Yes – delete all data” seçeneğinin üzerine gelin ve onay verin.
 • Yes – delete all data” seçeneğine onay verdikten sonra karşınıza ilk açılan menü gelecektir, şimdi son olarak “Reboot system now” seçeneğinin üzerine gelin ve onay verin.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemleri sırası ile yaptığınız taktirde telefon resetlenecek ve ardından otomatik olarak açılacaktır. Açıldıktan sonra ekrana gelecek kişiselleştirme ayarlarınızı yapılandırıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı