Resmi Distribütör (Türkiye) Garantili ve İthalatçı Garantili Ne Demek?

Son dönemlerde özellikle internet üzerindeki çeşitli platformlarda ki telefon ilanlarında görmeye başladığımız resmi distribütör garantili, Türkiye garantili veya ithalatçı firma garantili gibi garanti çeşitlerinin ne anlama geldiğini ve farklarının neler olduğunu sizler için konu aldık.

Özellikle Apple (iPhone) ve Samsung gibi köklü ve piyasaya hakim markaların cihazlarında garanti çeşitliliği görmekteyiz. Bunun nedeni ise bu markaların cihazları daha fazla satış potansiyeline sahip olması ve ülkemiz ekonomisinden kaynaklı fiyatlarının yüksek olmasıdır.

Nedir bu Resmi Distribütör (Türkiye) Garantisi?

Yeni bir telefon alacağınızı var sayalım ve alacağınız telefon Samsung markasının her hangi bir modeli olsun.

Herhangi bir teknoloji mağazasından veya online alışveriş sitelerinin birinden Samsung Türkiye garantili yani  resmi distribütör garantili telefonunuzu aldınız.

Artık telefonunuz garanti süresi boyunca kullanıcı hataları haricinde arıza yaptığında hiç bir ücret ödemeden telefonunuzu aldığınız mağaza aracılığı yada garanti belgesindeki iletişim adresi üzerinden sorunun giderilmesi için garantiye gönderebiliyorsunuz.

Resmi distribütör garantisi demek, bir markanın ürünleri için satış yaptığı ülkedeki bir servis ile anlaşıp bu servis aracılığı ile müşterilerine ürünleri için ücretsiz olarak tamir/onarım hizmeti vermesi anlamına gelir.

Resmi distribütör garantisi iyi bir seçenektir, ancak son dönemlerde bilindik markalar için bile hizmet veren bazı servisler, oluşan her sorun için kullanıcı hatası diyerek müşterilerden ücret talebinde bulunuyor, bu durum da bazı tüketicileri ithalatçı garantili ürün almaya yöneltiyor.

İthalatçı Garantili Ne Demek Oluyor?

Fiziksel mağazalarda pek rastlamasakta Hepsiburada, Gittigidiyor ve N11 gibi online alışveriş mağazalarında pek çok telefon modeli için ithalatçı garantili seçeneği görüyoruz.

Şunu belirtmekte fayda var, ithalatçı garantili telefonlar kaçak değildir.

 

Öncelikle ithalatçının ne olduğunu belirtelim;

ithalatçı demek, bazı büyük çaplı firmaların yurtdışından getirdikleri telefonları gümrükte vergisini ödedikten sonra yasal bir şekilde kayıt ettirerek ülkemizde çeşitli mecralarda satışını gerçekleştiren firmalardır.

 

İthalatçı garantisi ise;

ithalatçı firmaların kendi imkanları ile ülkemize getirip satışını yaptığı telefonlar için tamir/onarım hizmeti vermek adına anlaşma yaptığı servis ile garanti sağlamasıdır.

Yani örnek verecek olursak, ithalatçı garantili Apple marka bir telefon aldığınızda, telefonun arıza yaptığı durumlarda Apple’ın Türkiye’de anlaşmalı olduğu servis telefonunuzu onarmak için ücret talep edecektir. Çünkü telefonunuz resmi distribütör garantili değil, ithalatçı firma garantilidir.

Size garantiyi telefonu satın aldığınız ithalatçı firma verdiği için, telefonunuzun garantisi ithalatçı firmanın anlaşmalı olduğu serviste geçerlidir.

 

İthalatçı garantili telefonlar resmi distribütör garantili telefonlara kıyasla biraz daha uygun fiyata sahiptir. Ancak şu dönemde resmi distribütörler de, ithalatçı garanti firmalarda tam anlamı ile garanti hizmeti sunmuyor desek yeridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Vatan bilgisayardan Samsung S8+ almayı düşünüyorum ama oradaki telefonlar resmi garantili mi oluyor?

    1. Vatan bilgisayarda satılan telefonlar resmi distribütör garantilidir yani üretici firmanın ülkemizde anlaşma sağladığı onarım servisi ile garanti hizmeti verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı