Özel Numara (Gizli Numara) “Engelleme/Kapatma” İşlemi

Mobil operatörlerin müşterilerine sunduğu numara gizleme özelliği sayesinde yapılan aramalarda aranan kişinin ekranında telefon numarası yerine “Gizli Numara” ibaresi çıkmaktadır. Gizli numara özelliği, arkadaşlar arasında şaka amacı ile kullanılabiliyor olsa da bazı durumlarda rahatsızlık verecek amaçlarla kullanılabilmektedir.

Telefonunuza gizli numaralardan aramalar geliyor ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, gizli numaralardan gelen aramaları engelleyerek bu aramalardan kurtulabilirsiniz.

Türk Telekom, Vodafone veya Turkcell, hangi operatörün numarasını kullanıyor olursanız olun gizli numaralardan gelen aramaları engelleyebiliyorsunuz.

Her operatörde gizli numara engelleme işlemi farklılık göstermektedir, aşağıda hem Türk Telekom, hem Vodafone, hem de Turkcell için gizli numara engelleme işleminin nasıl yapıldığını belirttik.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme/Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom’da gizli numaralardan gelen aramaları engellemek için birden fazla ücretsiz yöntem bulunmaktadır. Müşteri hizmetlerini arayıp numaranızı, gizli numaralardan gelen aramalara kapatabilirsiniz.

Diğer ve en basit yöntem ise;

  • Telefonun arama kısmına girip *253# tuşlaması yaptıktan sonra arama tuşuna basın.

Ayrıca Türk Telekom’un android ve iOS’ta ki Online İşlemler uygulaması üzerinden de gizli numaralardan gelen aramaları kapatabilirsiniz.

Gizli numaralardan gelen aramaları kapattığınız taktirde sizi gizli numaradan arayacak kişi “Bu kişi gizli numaralardan çağrı kabul etmemektedir.” şeklinde bildiri alacaktır.

Vodafone Gizli Numara Engelleme/Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vodafone’da da diğer operatörlerde ki gibi gizli numaralardan gelen aramaları engelleme servisi ücretsizdir. Vodafone müşteri hizmetleri aracılığı ile gizli numara engelleme servisini aktif edebilirsiniz.

Diğer bir yol ise;

  • GIZLI AC yazın 7046‘e SMS gönderin.

Belirtilen şekilde gizli numara engelleme servisini açtıktan sonra tarafınıza yapılacak gizli aramalarda, aramayı yapan kişi “Bu kişi gizli numaralardan çağrı kabul etmemektedir.” şeklinde bildiri alacaktır.

Turkcell Gizli Numara Engelleme/Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell kullanıcıları içinde gizli numara engelleme servisini açmak için bir kaç yol bulunmaktadır ve servis ücreti alınmamaktadır. Turkcell’in müşteri hizmetlerini arayıp gizli numaralardan gelen aramaları engellemek istediğinizi belirterek servisi aktif etmelerini belirtebilirsiniz.

Servisi açmanın daha basit yolu ise;

  • Telefonun arama kısmına girip *253# tuşlaması yaptıktan sonra arama tuşuna basın.

Belirtmiş olduğumuz şekilde yapacağınız tuşlama işleminden sonra sizi gizli numaradan aramak isteyen kişilere “Bu kişi gizli numaralardan çağrı kabul etmemektedir.” şeklinde bildiri gidecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı