Menopoz Hakkında Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekilen Öneriler

Menopoz, kadınların 46 ila 48 yaşları aralığında yumurtlama (over) fonksiyonlarının azalması sonucunda adetten kesilmesine denir.

Menopoza girmeden önce bir süre boyunca adet düzensizliği yaşanır, bu dönem menopoza geçiş dönemidir. Son 1 yıldır hiç adet görmemek ise menopoza girildiğinin en açık belirtisidir.

Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda Türkiye’de menopoz yaşı 46-48 arasındadır. Menopoz yaşı kalıtımsal olduğundan dolayı ülkeler arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Genel olarak menopoza girildiği yaş 46-48 arası olsada bazı kadınlarda daha erken yaşta menopoz belirtileri görülmektedir. Erken menopoz belirtileri genelde 35 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Geç yaşta (55 yaşlarında) menopoza giren kadınlarda ise rahim kanseri riski söz konusudur.

Menopoz Başlangıcında Adet Düzensizliği ve Kanama

Menopoz dönemine yaklaşıldığında yaşanan adet düzensizlikleri normaldir. Genellikle menopoza geçiş döneminde adetlerde azalma ve düzensizlik oluşuyor olsada, bazı kadınlarda sık ve aşırı adet kanamaları yaşanabilmektedir.

Aşırı kanamalar sık olarak tekrar ediyorsa, doktorunuza başvurarak tedavi konusunda yardım almanız gerekir.

Menopoza Girdikten Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Menopoza girdikten sonra bazı hastalıkların oluşma riski daha yüksek olduğundan dolayı daha sağlıklı beslenmeli ve beslenme düzeninize daha fazla önem vermelisiniz.
  • Doktor muayenelerini önemsemeli ve aksatmamalısınız.
  • Bazı durumlarda doktorlar menopoza giren kadınlara spor yapmalarını önerir, eğer doktorunuz spor yapmanızı öneriyorsa doktorunuzun bu önerisini göz ardı etmeyin.
  • Menopoza 50 yaşından önce girdiyseniz cinsel ilişkide korunmaya devam etmeniz gerekir ve 50 yaşınızı doldurup en az 1 yıl boyunca adet görmeyene kadar korunmaya devam etmelisiniz.
  • Aşırı kanama gibi sorunlar yaşadığınız taktirde bilinçsiz şekilde her hangi bir ilaç kullanımı yapmamalısınız, bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmayınız.

Menopoza Giren Kadının Cinsel Hayatında Neler Değişir?

Menopoza giren kadınların vücudunda oluşan atrofik değişimlerden dolayı cinsel yaşamlarıda ister etmez olumsuz etkilenmektedir.

Menopoza giren kadınların cinsel hayatında;

  • Cinsel isteksizlik
  • Ağrı
  • Vajinada kuruluk
  • Orgazm olmama
  • Genital bölgede hassasiyetin azalması

Sıralamış olduğumuz sorunlar görülebilmektedir. Ancak bu sorunların doktor tedavisi ile giderilmesi mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı