iPhone XS Max Almak Yerine Alınabilecek ve Yapılabilecekler

Akıllı telefon piyasasında büyük rol oynayan Apple’ın son tanıttığı 3 yeni modeli iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max fiyatları ile duyanları adeta şaşırtıyor.

“Tabi bu şaşıran kişiler Türk vatandaşları oluyor çünkü ülkemizde döviz kuru oldukça hareketli günler geçiriyor.”

iPhone XS Max 512 GB’lık modelini baz alarak konumuza devam edelim. Telefon Amerika’da 1449 dolar olarak satışa sunuldu. Bu 1449 dolarlık telefon ülkemizdeki döviz kuru ve vergilerle birleşince 15,999 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Şimdi asıl soru şu ki “Bir telefona 15,999 TL verilir mi?

Asgari ücretin net 1.603 TL olduğu ülkemizde bir telefona 15,999 TL vermek demek, 10 ay boyunca çalışıp tüm kazancı iPhone XS Max almak için harcamak demek oluyor.

Yada biz sorumuzu şöyle değiştirelim;

iPhone XS Max’a 15,999 TL Vermek Yerine 15,999 TL ile Neler Yapılabilir?

Bütçemiz: 15,999 TL

 

Huawei P20 Pro

Eğer telefon ihtiyacı varsa öncelikle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir telefon alalım.

5,299 TL’ye Huawei P20 Pro 128 GB alalım. Tasarım, kamera, hız ve hafıza kapasitesi gibi bir çok kullanıcı için belirleyici özellikleri tatmin edici şekilde karşılayabilen harika bir telefon.

Kalan bütçemiz: 10,700 TL

 

Samsung Level U Pro

Müzik dinlemeyi seviyorsanız yada işiniz gereği kulaklık kullanmanız gerekiyorsa telefonlarla birlikte gelen kulaklıklar sizi tatmin etse de kullanım konusunda zorluklar yaşatıyor olmalı. Bu yüzden güzel bir bluetooth kulaklık alalım.

319 TL fiyatı ile bir kulaklıktan beklediğiniz tüm özellikleri karşılayan Samsung Level U Pro ile bluetooth kulaklığımızı da alalım. Bas ve tiz konusunda tatmin edici düzeyse ses kalitesine sahip.

Kalan bütçemiz: 10,381 TL

 

Stmax Safir 2500

Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik probleminden dolayı otomobiliniz ile bir yerden bir yere gitmek sizin için zor oluyor olabilir. Otomobil ile trafikli bölgelerde seyahat etmek hem fazla yakıt tüketimine hem de vakit kaybına neden olur. Bu yüzden bir adet elektirikli motorsiklet alarak bu sorunlarınızı ortadan kaldıralım.

Elektirikli motorsikletimizin fiyatı ise 5,690 TL. Eğer motor ehliyetiniz bulunuyorsa daha farklı modellere de göz atabilirsiniz. Elektirikli seçmemizin nedeni yakıtın elektirik ile karşılanarak tasarruf etmek ve motor ehliyeti gerektirmemesi.

Kalan bütçemiz: 4,691 TL

 

Asus VivoBook 15

Oyun oynamak için pek uygun olmasa da genel anlamda ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir bilgisayarımızda olsun. Eğer oyun tutkunuysanız bilgisayar için harcadığımız bütçe ile mevcut bilgisayarınıza parça eklentisi yaparak daha iyi özelliklere sahip olmasını da sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarımızın fiyatı 2,496 TL. AMD A9 9420 işlemci, 4 GB bellek, 1 TB harddisk ve R5 M420 ekran kartı özelliklerine sahip Asus’un VivoBook 15 modelli bir bilgisayarımızda oldu.

Kalan bütçemiz: 2,195 TL

 

Ege Bölgesinde 3 Gün, 2 Gece Tatil

Harcama bütçemize birazda iş hayatınızdan yada sınav streslerinden dolayı üzerinizde biriken negatif enerjiyi atabileceğiniz bir aktivite eklemeye ne dersiniz? Ege bölgesinde, 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmak oldukça mantıklı geliyor.

Güzel bir tatil için bütçemizden 1800 TL daha eksiliyor, 150 TL’de yol masrafı eklersek 1950 TL’ye tatilinizi de yapabiliyorsunuz.

Kalan bütçemiz: 245 TL

 

İşte bir iPhone XS Max’a vereceğiniz 15,999 TL ile yapabileceklerinizi sıraladık. Üstelik geriye 245 TL paranız bile kalıyor. Kalan parayı da kişisel ihtiyaçlarınız için harcayabilirsiniz.

Sizce bir telefona 15,999 TL vermek mi? Yoksa aynı para ile yukarıda sıraladıklarımıza sahip olmak mı mantıklı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı