Huawei Mate 10’da Format Atma İşlemi

Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da zamanla yavaşlama meydana gelmektedir. Sildiğiniz uygulamaların, güncelleme alan uygulamaların ve işletim sitemi güncellemeleri telefonun ön belleğinde gereksiz verilerin depolanmasına neden olur. Bu gereksiz veriler birikerek telefonun performansını düşürür.

Telefonunuzun yavaşlaması, virüs bulaşması veya kilit şifrenizi unutmanız gibi durumlarda telefonunuza format atarak tüm bu sorunları ortadan kaldırır ve telefonun sistemini sıfırlayabilirsiniz.

Huawei Mate 10 (Mate 10 Lite, Mate 10 Pro) ve diğer android telefon modelleri için iki çeşit format yöntemi bulunuyor. Her iki yöntemde oldukça basittir ve teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur.

Format Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Format işlemine başlamadan önce telefonunuzun şarjı en az %20 seviyelerinde olmasına dikkat edin, format sırasında telefonun bataryası sıfırlanırsa sistemde kalıcı sorunlar oluşabilir.
  • Format işlemi sırasında telefonunuzun şarja takılı olmasında bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Telefonda format işlemi gerçekleşirken telefonu kapatmaya yönelik zorlamada bulunmayınız, sistemde kalıcı sorunların oluşmasına neden olabilir.
  • Telefonunuz format işleminden sonra sıfırlanacağı için tüm verileriniz de silinmiş olacaktır. Sizin için önemli olan fotoğrafları, rehberinizdeki numaraları (sim kartınızı çıkartabilirsiniz) ve diğer verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.

Huawei Mate 10’da Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Soft format olarak adlandırılan bu yöntem ile telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürerek sistemin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça basit bir yöntemdir.

Soft format yöntemi ile telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için;

  • Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla > Her Şeyi Sil

Belirtmiş olduğumuz işlemleri sırası ile uygulayıp “Her Şeyi Sil” seçeneğine tıkladığınızda telefonunuz yeniden başlayacak ve sıfırlanmış bir şekilde açılacaktır, bu aşamada kişisel bilgilerinizi girerek telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Huawei Mate 10’a Hard Format Nasıl Atılır?

Telefonunuzu sıfırlayabileceğiniz gibi kilit şifrenizi unuttuğunuzda da şifreyi kaldırmak için bu format yöntemini uygulayabilirsiniz.

Hard format yöntemini uygulayabilmeniz için telefonun açık durumda olmasına gerek olmadığı için telefonunuz açılmadığı durumlarda da bu yöntem ile format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamada telefonunuzun dokunmatiği ile işlem yapamazsınız, ses açma ve kısma tuşları aşşağı-yukarı, güç tuşu ise onaylama görevi görmektedir.

  • İlk olarak telefonunuzu kapalı konuma getirin.
  • Daha sonra “Ses açma” tuşu ile birlikte “Power (Güç)” tuşuna aynı anda basın ve telefonun ekranına Huawei logosu gelene kadar iki tuşada basılı tutun.
  • Huawei logosunun ardından ekrana gelen seçeneklerden “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğinin üzerine gelin ve onaylayın, vereceğiniz onay sonrasında çıkacak diğer seçeneklerden “Yes” in üzerine gelin ve onuda onaylayın.
  • Son olarak “Reboot System Now” seçeneğinin üzerine gelerek onay verin.

Belirtmiş olduğumuz işlemleri sırası ile uyguladığınızda telefonunuz sıfırlanarak yeniden başlatılacaktır. Telefonunuzun açılması bir kaç dakika kadar sürebilmektedir, açıldıktan sonra kişisel bilgilerinizi girerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı