Hamilelikte Yatma/Uyuma Pozisyonlarının Önemi

Hamilelikte beslenme ve uyku düzeni kadar yatma ve uyuma pozisyonlarıda oldukça önem taşımaktadır. Yanlış pozisyonda yatılması bebeğin sağlığına olumsuz olarak yansıyacaktır.

Hamilelikte Nasıl Yatılır?

  • Hamilelikte sola dönük yatış pozisyonu, en doğru uyku pozisyondur.

Nedeni ise insan vücudunun orta kısmında, vücudun en büyük toplar damarı bulunmaktadır. Sağ tarafa doğru yatıldığı taktirde, rahim toplar damara baskı yaparak kalbe dönen kan miktarında azalma yaratır ve bebeğe giden kan miktarında da azalma olacağı için bebeğin sağlığında olumsuz etkisi olur. Aynı zamanda sağ tarafa yatan hamile kadınlarda şişliklerin artması da zaman zaman görülmektedir.

Sol tarafa dönük yatış pozisyonunda ise sağa yatıldığında görülen etkilerin tam tersi meydana gelmektedir. Sola dönük bir uyku pozisyonunda kan akışı hızlı olacağından bebeğe giden oksijen ve besin gerektiği miktarda iletilecek ve aynı zamanda hamile kişinin vücudunda ödem oluşması önlenecektir.

  • Hamileliğin ilk 3 ayında yüz üstü yatış pozisyonu haricinde sağa dönük yada sola dönük yatmak sakınca yaratmayacaktır, henüz rahim küçük ve hafif olduğundan dolayı damarlara baskı yapmayacaktır.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Sakıncalı Mı?

İlk aylarda yani rahmin küçük ve hafif olduğu dönemlerde sırt üstü uyumak sorun yaratmasa da ilerleyen dönemlerde rahmin büyümesi ve ağırlaşması ile beraber vücudun orta kısmında bulunan toplar damara, omurgaya ve sırt kaslarına baskı olacağından son aylarda sırt üstü yatmaktan kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı