General Mobile GM 9’da Format Atma İşlemi

Artık telefonunuz ile bilgisayar üzerinden yapabildiğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Her türlü işlemi telefonunuz ile hallederken telefonunuzun yavaşlaması yada telefonunuza virüs bulaşması istemeyeceğiniz bir durum olsa gerek.

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da belirli aralıklarla format atmak, telefonun işletim sisteminde biriken gereksiz dosyaların silinmesini sağlayarak telefonun performansını arttırmaktadır. Ayrıca kilit şifrenizi yada deseninizi unuttuysanız veya telefonunuza virüs bulaştıysa formatlamak en doğru işlem olacaktır.

General Mobile GM 9’da android işletim sistemi bulunmaktadır. Android işletim sisteminde fabrika ayarlarına geri döndürme (soft format) ve hard format şeklinde iki farklı format yöntemi bulunuyor. Her iki format yöntemi ile telefonunuzu sıfırlayabileceğiniz gibi hiç bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur.

Format Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Format öncesinde telefonunuzun en az %20 şarjının olmasına dikkat edin, format esnasında şarj sıfırlanır ve işlem yarım kalırsa sistemde kalıcı sorunlar oluşmasına sebep olabilir.
  • Format sırasında telefonunuzu kapatmaya çalışmayın.
  • Telefonunuz format işleminden sonra sıfırlanacağı için tüm verileriniz de silinmiş olacaktır. Sizin için önemli olan fotoğrafları, rehberinizdeki numaraları (sim kartınızı çıkartabilirsiniz) ve diğer verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.

General Mobile GM 9’da Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Fabrika ayarlarına geri döndürme yöntemi ile format atabilmeniz için telefonun ayarlar kısmına ulaşabiliyor olmanız gerekir, yani telefonunuzun kilit şifresini unuttuydanız veya telefonunuzda oluşan sistemsel bir sorundan dolayı telefonunuz açılmıyorsa bu şekilde format atamazsınız, aşağıda belirtmiş olduğumuz diğer format yöntemini uygulamanız gerekir.

Ancak telefonunuzun ayarlar kısmına ulaşabiliyorsanız format işlemini şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

  • Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla > Her Şeyi Sil

Yukarıda sıralamış olduğumuz yörüngeyi takip ederek telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

General Mobile GM 9’a Hard Format Nasıl Atılır?

Telefonunuzun şifresini unuttuğunuz yada telefonunuzda oluşan sistemsel bir arızadan dolayı telefon açılmıyorsa bu format yöntemi ile telefonunuzu sıfırlayabileceksiniz. Karışık gibi görünüyor olsa da oldukça basit bir işlemdir ve hiç bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur.

Bu aşamada telefonunuzun dokunmatiği ile işlem yapamazsınız, ses açma ve kısma tuşları aşşağı-yukarı, güç tuşu ise onaylama görevi görmektedir.

  • İlk olarak telefonunuzu kapalı konuma getirin.
  • Daha sonra “Ses açma” tuşu ile birlikte “Power (Güç)” tuşuna aynı anda basın ve telefonun ekranında android robotunun resmi çıkıncaya kadar iki tuşada basılı tutun.
  • Android robot resminin ardından ekrana gelen seçeneklerden “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğinin üzerine gelin ve onaylayın, vereceğiniz onay sonrasında çıkacak diğer seçeneklerden “Yes” in üzerine gelin ve onuda onaylayın.
  • Son olarak “Reboot System Now” seçeneğinin üzerine gelerek onay verin.

Belirtmiş olduğumuz işlemleri sırası ile takip ettiğiniz taktirde telefonunuz yeniden başlatılarak formatlanacaktır. Telefonunuzun açılması bir kaç dakika kadar sürebilmektedir, açıldıktan sonra kişisel bilgilerinizi girerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı