Gebeliğin Oluşum Süreci ve Aşamaları

Sağlıklı bir gebelik oluşumu için erkeğe de kadına da önemli roller düşüyor. Gebeliğin daha sağlıklı oluşabilmesi ve ilerlemesi için cinsel birleşmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı hususlarda bulunuyor.

Gebelik Oluşumu için Gereken Aşamalar

  • Erkekte normal sayıda ve özellikte sperm üretiminin olması
  • Sperm kanallarının açık olması
  • Kadında yumurta hücresi üretimi olması
  • Kadında yumurtanın iletilmesini sağlayan tüplerin açık olması
  • Yumurtlama günlerinde cinsel birliktelik yaşanması
  • Sperm ve yumurtanın sorunsuz bir şekilde buluşup döllenmesi
  • Döllenen yumurtanın yerleşmesine uygun rahim fonksiyonu
  • Döllenmiş yumurtanın, rahme yerleşip embriyo ve fetus halini alışı
  • Oluşumu ve gelişim süreci tamamlanmış bebeğim doğumu

Sperm Hücresinin Üretimi

Sperm, erkeğin testislerinde üretilmekte olan üreme hücresidir. Ergenlik döneminde başlayan sperm üretimi sağlıklı bir erkekte yaşamı boyunca devam etmektedir.

Testislerde her dakikada ortalama olarak 50 ila 200 bin adet sperm üretimi gerçekleşmektedir. Üreyen spermler sperm epididim adı verilen kanal sistemine girerler ve burada olgunlaşma süreci başlar. Olgunlaşma süresi tamamlandığında sperm hücreleri bağımsız olarak hareket kabiliyeti kazanırlar ve epididimin kuyruk kısmına ilerlerler. Tabi bu gelişim süresi üretim kadar hızlı olmamaktadır, bir spermin gelişim süreci 70 gün kadar sürmektedir.

Sperm belirtmiş olduğumuz gibi sağlıklı bir şekilde üretimini ve gelişimini tamamladıktan sonra sıra yumurtalık ile birleşmeye gelir.

Yumurta Hücresinin Üretimi

Anne karnında bulunan ceninin bel kemiğinin her iki yanında da bulunan dokular ceninin kromozom yapısı dişi olduğu taktirde yumurtalık şeklinde farklılaşma evresine girer. Farklılaşan yumurtalıkta gebeliğin 6. haftasında yumurtanın ana hücreleri belirginleşmeye başlar ve 20. haftaya kadar yumurta hücreleri bölünerek çoğalmaya devam eder. Sonrasında 46 kromozomlu bu hücreler kromozom sayısını indirebilmek için bölünmeye başlarlar. Gebeliğin 7. ve 9. ayları arasında oluşan bu bölünme süreci tamamen tamamlanmaz.

Bölünme aşamasında kalan bu hücrelere ise oosit adı verilmektedir.

Oositler kadının doğumundan ve ergenlik sürecine kadar hiç bir değişim yaşamadan beklerler, ergenlik dönemi ile birlikte oositler gelişim sürecine girerler. Oositlerin %99 gibi büyük bir çeşitli sebeplerden dolayı gelişimini tamamlayamayıp yok olurken sadece %1’i gelişimini tamamlayarak yumurta hücresine dönüşebilmektedir.

Yumurtlama / Ovulasyon

Kadın periyodunun ortalama 14. gününde beyinde yer alan hipofiz (beyinin orta kısmında hormon salgılayan kısım) kısmından salgılanan hormonlar sebebi ile LH’nin miktarı hızlı bir şekilde artış gösterir. Müteakiben olgun follikülün zarı çatlar ve sonrasında yumurta hücresi serbest kalır. Bu olaya ise yumurtlama denmektedir.

Döllenme

Kadın ve erkeğin cinsel birlikteliği ile erkeğin üreme hücresi sperm ile kadının üreme hücresi olan yumurta buluşur ve sperm yumurtanın içerisine girer, bu duruma döllenme denir.

Gebelik Başlangıcı

Döllenmenin ardından döllenmiş yumurta yani zigot yaklaşık olarak 30 saat boyunca dıştan tespit edilebilir bir değişiklik olmaksızın sessiz kalır. Bu sessizlik süresince birliktelik yaşayan erkek ve kadının kromozomları birleşir ve oluşmakta olan canlının (bebeğin) kromozomları oluşur.

Rahim tüplerinin içerisinde gerçekleşen döllenmenin ardından, zigot tüpün içinde rahime doğru ilerlemeye başlar ve 3 ila 5 gün arasında rahme ulaşır. Bu aşamalarda zigot bölünerek çoğalır ve hücre sayısı 2, 4, 8, 16. şeklinde artış gösterir.

Yuvalanma aşamasındaki zigot, bir boşluğu çevrelemiş, tek tabaka halinde dizilmiş hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücre topluluğunun bir tarafındaki hücreler sayıca ve tabaka olarak daha fazla gelişim gösterir. Bu bölge rahime yapışma bölgesidir. Bu aşamadaki yeni canlıya embriyo olarak hitap edilmektedir. Döllenmeden yaklaşık 5 ila 8 gün arasında yuvalanma başlar, 9 ila 10. gün arasında ise yuvalanma tamamlanır ve bebeğin oluşum sürecine bir başlangıç olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı