Bilinmeyen Numara Sorgulama/Öğrenme Yöntemleri (Ücretsiz)

Bilinmeyen bir numara tarafından telefonun çalması herkesin başına gelmiş ve karşılaşabileceği bir durumdur. İster istemez kişi bu durumdan rahatsız olabiliyor. Özellikle yabancı numaraları açmamak gibi bir huyunuz varsa o numaranın kime ait olduğunu öğrenmek isteyeceksinizdir.

Bilinmeyen numaraların kime ait olduğunu hakkında hizmet veren bir kaç ücretli servis olsa da insanlar bu servisleri kullanmaktan çekiniyorlar. Hem gereğinden fazla ücret ödenmesi hemde çoğu zaman belirtilen numaraya ait kayıt bulunamaması bu servisleri gereksiz kılıyor.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık neredeyse hiç bir şey gizli kalmamaya başladı.

Özellikle sosyal medya platformlarının hesap güvenliği için kullanıcılardan telefon numarası ile doğrulama istemesi sayesinde artık bilmediğiniz bir numaranın kime ait olduğunu öğrenmenin bir çok ücretsiz yolu bulunuyor.

Aşağıda belirtmiş olduğumuz bir kaç yöntem ile Vodafone, Türk Telekom, Turkcell veya diğer operatörler fark etmeksizin numaranın kime ait olduğuna dair bir isim, fotoğraf yada bir bilgiye ulaşabileceksiniz.

 

1) WhatsApp

 • Öncelikle ilgili numarayı rehberinize kayıt edin.
 • Daha sonra WhatsApp uygulamasını açıp numarayı hangi isimle kayıt ettiyseniz arama kısmına o ismi yazıp çıkan sonuca tıklayarak numaraya ait bir profil fotoğrafı var ise görebilirsiniz.

Eğer kişi kendisini bulmanızı istemiyor ise sizi WhatsApp’tan engellemiş olabilir. Bu durumda aynı şekilde bir yakınınızın WhatApp hesabından bakabilirsiniz.

 

2) Google

Eğer sizi arayan bilinmeyen numara bir şirket ise her gün sizin gibi bir çok kişiyi arıyordur. Bu durumdan rahatsız olan bazı kişiler internette çeşitli platformlara o numara hakkında bir açıklama veya görüşlerini belirtirler.

Google’ın yardımı ile numaraya ait bir açıklama yada görüş olduğunu bulabilirsiniz.

 • Google’ı açın ve arama bölümüne ilgili numarayı yazın ve çıkan sonuçlarda ilgili numara var ise o sonuca tıklayarak numaranın kime veya hangi şirkete ait olup ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

3) Facebook

Facebook, kullanıcılarının hesap güvenliğini sağlamak için kullanıcılardan cep telefonu numaraları ile doğrulama yapmasını istiyor.

 • Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra Facebook’un arama bölümüne bilinmeyen numarayı yazarak arama yapabilirsiniz, eğer o numara ile doğrulanan bir hesap var ise sonuçlarda karşınıza çıkacaktır.

Facebook ile bilinmeyen numara bulmanın diğer bir yolu ise;

 • Öncelikle bilinmeyen numarayı rehberinize ekleyin.
 • Telefonunuzdan Facebook uygulamasında hesabınızı açın.
 • Daha sonra “Arkadaşlarını Bul” kısmına girerek “Kişiler” seçeneğine tıklayarak rehberinizde kayıtlı olan numaralara ait Facebook hesaplarını görebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak rehberinizdeki numaralar ile kayıtlı hesapların hangi hesabın hangi numaraya ait olduğu görünmemektedir ancak bilinmeyen numarayı kayıt etmeden önce aynı şekilde bakarak hangi hesapların olduğunu aklınızda yer edinirseniz daha sonra bilinmeyen numarayı kayıt ederek baktığınızda fazladan karşınıza çıkacak kişi bilinmeyen numaranın sahibi olacaktır.

 

4) Snapchat

Snapchat ile de aynı Facebook’ta olduğu gibi numara üzerinden hesap araması yapabiliyorsunuz. Kişinin Snapchat hesabını bulduğunuzda profil fotoğrafını göremezsiniz ancak kullanıcı adı eğer adı soyadı ise kimin olduğunu öğrenebilirsiniz.

 • Snapchat hesabınızı açtıktan sonra “Arkadaş Ekle” kısmına girip bilinmeyen numarayı yazıp arama yapın.

Bu şekilde yapacağınız aramada eğer numaranın sahibinin Snapchat hesabının ayarlarında numara ile aramalara izin vermiş ise kişinin hesabı karşınıza çıkacaktır.

Eğer bilinmeyen numaranın sahibi telefon numarası ile yapılan aramalarda hesabının çıkmaması için ayarlama yapmış ise ikinci yöntemi deneyiniz.

İkinci yöntem;

 • Bilinmeyen numarayı rehberinize kayıt edin.
 • Snapchat hesabınızı açtıktan sonra profilinize girin ve “Arkadaş ekle” kısmına tıklayın.
 • Açılan sayfada “Kişiler” bölümüne tıklayın ve karşınıza rehberinizde kayıtlı olan numaraların Snapchat hesapları çıkacaktır.

Çıkan kişilerin sizin rehberinizde hangi isimle kayıt olduğu ve o numaraya ait hesabın kullanıcı adı yazıyor olacaktır. Genelde kullanıcılar Snapchat’te ki kullanıcı isimlerini ad soyad şeklinde yaptıkları için bu şekilde de bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenebilme şansınız var.

 

5) Instagram

Instagram en çok kullanılan sosyal platformlar arasında ilk sıralarda yer aldığı için Instagram üzerinden bilinmeyen numaranın sahibini bulabilme olasılığınız daha fazladır.

 • Instagram hesabınızı açın ve profilinize girin.
 • Ayarlar kısmından “Kişiler Keşfet” bölümüne girin ve “BAĞLANTILAR” seçeneğine tıklayarak rehberinizde kayıtlı olan numaralara ait Instagram hesaplarını görebilirsiniz.

Bu şekilde arama yapmadan önce bilinmeyen numarayı rehberinize kayıt etmeden karşınıza çıkacak kişilere bakın. Daha sonra bilinmeyen numarayı rehberinize ekleyin ve tekrardan aynı şekilde arama yapın ve karşınıza çıkacak fazla hesap bilinmeyen numaraya ait olacaktır.

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz çeşitli yöntemlerle sizi arayan, bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı